CNC Fason İmalat

CNC Freze ile Fason İmalat

CNC freze tezgahı, üzerinde birçok kesici ağız bulunan çakı ile genelde doğrusal ilerleme hareketi yaparak iş parçalarından talaş kaldırma işlemi yapan makinelere verilen isimdir. Freze tezgahları, düz ve açılı yüzeylerin işlenmesi, kanal açma, düz ve dairesel olarak bölüntüler yapma gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Öyle ki otomotiv, havacılık, savunma, makine imalatı, kalıpçılık vb. gibi tüm makine ve imalat sektöründe yaygın olarak CNC freze tezgahı kullanımına rastlayabiliriz.

Frezeleme kesme hareketi, takımın kendi etrafında dönmesi ve parçanın ilerleme hareketi yapması ile gerçekleşmektedir. Bu işlem, takımın çevresinde yer alan dişler yardımıyla yapılır. Diş sayısı, frezelerdeki önemli konulardan biridir. Freze diş sayısı, işlemin uygulanacağı malzemeye göre seçilir. Yumuşak malzemelerde büyük talaş kaldırılır, bu yüzden diş sayısının az, dişler arası boşluğun fazla olması gerekir. Sert malzemelerde ise diş sayısı fazla, dişler arası boşluk az olmalıdır.

CNC Torna ile Fason İmalat

CNC freze tezgahı çalışma prensibine kısaca değindikten sonra son olarak CNC freze tezgahı çeşitleri nelerdir, açıklayalım. Çeşitli tip ve ölçülerde birçok freze tezgahı vardır ve genellikle hepsi birbirine benzer. Sütunlu ve konsollu olanlar daha çok okul ve endüstri atölyelerinde kullanılır. Freze tezgahı çeşitleri kısaca şu şekilde gruplandırılabilir:

  • Sütunlu ve konsollu tip freze tezgahları (Yatay, düşey, üniversal freze tezgahı)
  • İmalat ve gövde tipi freze tezgahları
  • Planya tipi freze tezgahları
  • Özel freze tezgahları (Kopya, elektronik ve hidrolik kumandalı freze tezgahı)
ADRES

Davutdede Mh. 1.Birol Sk. No:19/B Yıldırım/BURSA

E-Posta

info@arinnamakina.com

Telefon

+90 543 514 88 97

Arinna Makina; çalışkanlığın vermiş olduğu cesaretle, başarıdan başarıya koşan dinamik ve yetkin kadrolarla bu yolda çağın ötesinde teknolojiler üretme amacındadır.

ÜRÜNLERİMİZ

© 2019-2024, Arinna Makina. All Rights Reserved.